Zlomený väz demokracie...

Autor: Radovan Kollarčík | 6.4.2011 o 9:06 | (upravené 6.4.2011 o 9:29) Karma článku: 6,98 | Prečítané:  1099x

Skoro ma až striaslo hrôzou, keď som toto slovné spojenie počul v televízii. Zlomený väz demokracie... Wow, hovorím si, niečo vážne sa deje a niečo mi uniklo? Deje sa. Ide opäť o voľbu generálneho prokurátora, čo je teda funkcia dôležitá a teda sa opäť začína okolo tohto postu rozkrúcať kolotoč úvah, argumentov i demagógií.

Že pán Fico použil silné slová, to chápem. Je to politický boj, divadlo, snaha zmanipulovať občana a v podstate spôsob, ktorý mu je najbližší, teda používať silné gestá, ostré slová, kričať, gestikulovať  a tak ďalej... Veď vieme. V histórii sme už takých mohli vidieť mnohých. Takže, aj ked mi tento spôsob nie je sympatický, viem ho pochopiť.

Čo ale pochopiť neviem,  je to, že prečo by verejná voľba poslancov parlamentu mala byť ranou demokracii. Tomu nerozumiem. Demokracia - vláda ľudu. Iste, dalo by sa polemizovať veľa nad parlamentnými počtami. Ide mi skôr o to, že prečo páni poslanci, ktorí od nás, od voličov dostali mandát, by nemohli verejne preukazovať, ako ten mandát napĺňajú, ako nám, voličom - občanom tejto krajiny za naše peniaze slúžia. Musia sa naozaj skrývať za tajnú voľbu?

Páni poslanci vďaka tomu, že boli šikovní, mali šťastie, boli sympatickí a pre mnoho rôznych logických i nelogických dôvodov získali podporu a hlasy voličov dnes zasadajú v parlamente. Zabezpečili sme im slušný (nadštandardný) príjem, celý rad rôznych privilégií a výhod, takmer beztrestnosť (poslanecká imunita), asisentov, informačno-komunikačné prostriedky, možnosť byť pri dôležitých informáciách a rozhodovaniach i celkom lacný parlamentný bufetík (to len tak na okraj a pobavenie)... Jednoducho veľmi slušný život za ešte slušnejší pracovný čas.

A za to všetko (mnohé som síce nespomenul) by sa páni poslanci mali skrývať za neverejnú - tajnú voľbu? Veď vďaka ich práci a ich hlasovaniam sa môžeme rozhodovať, koho opäť voliť v budúcich voľbách. Komu dať do rúk zákonodarnú moc, komu dať možnosť užiť si zas ten krásny, slušný život na úrovni... Ako sa budem rozhodovať, keď namiesto ich práce v parlamente sa budem musieť orientovať len v ich predvolebných sľuboch a fotografiách na billboardoch? Ako?

Takže naozaj nemyslím, že verejná voľba kohokoľvek v národnom parlamente by musela byť demagogicky chápaná hneď ako zlomený väz demokracie, práve naopak, mohla by byť ukážkou zodpovednosti a transparentnosti...

P.S. Nakoniec, nič osobné nemám voči pánovi Trnkovi, ale jeho "záverečná reč", ktorá obehla všetky médiá a silne pripomenula "národnú pieseň" Neublížil som, či rozlúčku iného pána v maštali mi neustále navráva, že to s tou verejnou voľbou nemusí byť vôbec zlý nápad...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.

DOMOV

Zo Smeru odišiel celý regionálny klub, nechce povedať prečo

Sarosta obce Rišňovce sa sťažuje na ignoráciu zo strany vedenia Smeru.


Už ste čítali?